שבת, 18 בספטמבר 2021

העצות שאת חייבת לשמוע בנוגע להנקה ולשאיבת חלב

מאת: אתר בייבי רותם
במאמר הבא תקבלי עצות להנקה נכונה ומיטבית, שילוב הנקה עם שאיבת חלב או מעבר לשאיבה בלבד וגם כיצד לבחור משאבת חלב המותאמת בדיוק לצרכייך?
הנקה היא אחת הדרכים שלנו, האימהות, ליצור קשר חם עם ילדינו, לבסס תחושת ביטחון וקרבה, להרעיף עליהם אהבה ולספק להם את התזונה הטובה והמתאימה להם ביותר, שתשמש בסיס למערכת חיסונית תקינה וחזקה.

הנקה היא אמנם פעולה טבעית, אך לעיתים אינה באה בקלות או מתבצעת על הצד הטוב ביותר כבר בהתחלה, ודורשת תרגול. בעזרת תנוחה מתאימה, חיבור נכון בין התינוק לפטמה והקפדה על מספר הנחיות פשוטות, נשים רבות, המתקשות להיניק, יוכלו לעשות זאת, ועם הזמן והתרגול, גם בקלות ובאופן נעים ונוח.

ריכזנו עבורך מספר עצות חשובות להנקה נכונה, שתוכלי להסתייע בהן.

עצות להנקה נכונה ומיטבית
הכל תלוי באופן הישיבה וההצמדה - ישיבה מתאימה והחזקת תינוק נכונה הן הבסיס להנקה מוצלחת. בגב זקוף, שבי באופן נוח והניחי כרית או שמיכה מקופלת מתחת לתינוקך, על מנת שתיווצר הגבהה והוא יגיע אל השד ללא מאמץ. מקמי אותו כך שאחת מלחייו תהיה צמודה אל חזך ואפו אל מול הפטמה, וקרבי אותו אליה, על מנת שיוכל לתפוס אותה בפיו בקלות, כאשר ראשו מוטה מעט לאחור. תוך כדי הנקה, הקדישי תשומת לב לנוחות שלך ושל תינוקך וודאי שהוא מצוי בתנוחה טבעית עבורו.

חשוב לוודא שתינוקך אכן יונק ומקבל את החלב הדרוש לו - תינוקך תופס את הפטמה בפיו ויונק? מצוין. כעת, עלייך לבדוק שהיניקה אכן יעילה, ושהוא מקבל את כמות החלב הדרושה לו. יש מספר סימנים המעידים על כך שההנקה אכן עובדת היטב: חיתולים מלאים וגוון יציאות המשתנה ככל שהתינוק גדל, עלייה במשקל, שחשוב לעקוב אחריה בתחנת טיפת חלב או אצל רופא הילדים, ודרישה להנקה מצד תינוקך בתכיפות סבירה של בין 8-12 פעמים ביום ומשך הנקה של בין עשר דקות לשעה.

הגישי לתינוקך בכל פעם את השד השני - בכל הנקה, הציעי לתינוקך תחילה את השד ממנו לא הנקת בפעם הקודמת, על מנת להעמיד לרשותו את כמות החלב המרבית. לאחר שיסיים לינוק, הציעי לו גם את השד השני. גופך מייצר חלב על פי דרישה, כך שיש לרוקן את מאגרי החלב המצטברים בחזה על מנת שייווצר חלב נוסף.

שילוב הנקה עם שאיבת חלב או מעבר לשאיבה בלבד
נשים רבות משלבות את ההנקה עם שאיבת חלב ומגישות לילדיהן בקבוקים ובהם חלב אם שאוב, וחלקן אף חדלות להיניק ועוברות לשאיבה בלבד. על אף שאין תחליף לקרבה הנוצרת בין האם והתינוק בעת ההנקה, החלב המתקבל הוא אותו חלב - חלב אם טרי וטבעי, המותאם בדיוק לצרכיו של התינוק ומהווה עבורו את המזון הטוב ביותר. השימוש במשאבת חלב מאפשר לתינוק להמשיך ולהפיק את כל היתרונות הגלומים בחלב האם, ובכך יתרונה הגדול.

למעבר חלקי או מלא לשאיבת חלב, מספר סיבות, המשתנות מאם לאם. שתי הסיבות העיקריות הן קושי של התינוק לינוק ישירות מן השד, על אף ניסיונות ליישם את העצות ולהגיע להנקה יעילה ומיטבית, ורצון או צורך לאפשר לאדם נוסף להאכיל את התינוק, כמו האב, הסבא והסבתא או מטפלת, במטרה לאפשר לאם לנוח ולישון, ובהמשך, בתום חופשת הלידה, אף לחזור לעבודה.

בחירה נכונה של משאבה המתאימה לצרכייך חשובה ביותר, ועל כן כדאי להקדיש לכך מחשבה רבה, לקרוא על תכונותיהן של המשאבות השונות, להשוות בין היתרונות והחסרונות ולבצע בחירה המבוססת על ידע ועל התאמה אישית.

כיצד תבחרי משאבת חלב המותאמת לצרכייך?
במבט ראשון, ייתכן ותחשבי כי כל משאבות החלב זהות כמעט זו לזו. אך כאשר תתעמקי בפירוט תכונותיהן ומאפייניהן, תגלי כי על אף שהן ממלאות אותה פונקציה של שאיבת חלב, הן נבדלות זו מזו בכמה מובנים חשובים.
משאבות חלב שונות
על מנת לבחור את זו שמתאימה לך, השחבח לעצמך על השאלות הבאות:
האם אני זקוקה למשאבה שקטה, שתאפשר לי לשאוב חלב בדיסקרטיות יחסית?

יש משאבות שקטות במיוחד, המתאימות לנשים המעוניינות לשאוב בשעה שהן שוהות מחוץ לבית, למשל, במהלך יום עבודה או לימודים. פעולת שאיבה שקטה תאפשר לך לעשות זאת באופן נעים יותר, השומר על פרטיותך.

האם את מתכוונת לקחת איתך את המשאבה כאשר את יוצאת מן הבית, או שבכוונתך לשאוב בעיקר בשעות בהן את בביתך?
בהמשך ישיר לסעיף הקודם, אם בכוונתך לשאוב חלב בשעה שאת מחוץ לבית, כדאי שתשקלי לבחור במשאבה קלה לנשיאה, שתוכלי לקחת עמך בקלות לעבודה, ללימודים או לכל מקום אחר.

האם יהיה לך נוח ונעים יותר לשאוב באופן ידני או חשמלי?
באפשרותך לבחור במשאבה ידנית או חשמלית, כאשר לרוב, המשאבה החשמלית בעלת עוצמה רבה יותר ומאפשרת שאיבה אפקטיבית בזמן קצר יחסית.

האם נוח לך יותר לשאוב מכל שד בנפרד או לעשות זאת בו זמנית משניהם יחד?
יש משאבות המאפשרות שאיבת חלב משד אחד בלבד בכל פעם, ולעומתן יש המאפשרות בחירה בין שאיבה חד צדדית ובין שאיבה דו צדדית, בהתאם למה שנוח עבורך.

גם לשיקול הכספי יש חשיבות, כמובן, ומאחר וטווח מחיריהן של משאבות החלב רחב ונע בין מאות בודדות ללמעלה מאלף ₪, כדאי שתבררי גם אודות המחירים השונים. אנו שמחות לומר לך כי ניתן גם לשכור משאבה, במקום לרכוש חדשה, ובכך להוזיל את העלויות משמעותית.

ב"בייבי רותם" נשמח לעמוד לרשותך, לתרום מניסיוננו בתחום משאבות החלב ולסייע לך בבחירת משאבת החלב המתאימה ביותר עבורך, שתאפשר לך לשאוב בקלות ובנוחות, היכן ומתי שמתאים לך.
משאבות חלב שונות
אנו מאחלות לך מזל טוב והנאה שלמה מהטיפול בתינוקך, והרבה רוגע, שלווה ונחת.

המאמר באדיבות "בייבי רותם", הספקית הגדולה ביותר של משאבות הנקה תוצרת "מדלה".
לאתר בייבי רותם: http://www.babyrotem.co.il
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / הריון ולידה / העצות שאת חייבת לשמוע בנוגע להנקה ולשאיבת חלב. !