יום שישי, 30 ביולי 2021

איגרוף תיאלנדי - בין הגנה עצמית לכלי התפתחות רב עוצמה

מאת: מערכת מנטול
אגרוף תאילנדי, הינה אמנות לחימה עתיקה שמקורה בתיאלנד. במקור היא פותחה ללוחמה תוך כדי רכיבה על גב של פיל עם מקל והתפתחה גם ללוחמה קרקעית.
רקע
אין עדות חותכת מתי הפך האגרוף התאילנדי לספורט המיועד להגנה עצמית, אך נוטים לייחס זאת לראשית המאה ה-13. האגרוף התאילנדי שימש את מלכי סיאם כאמצעי לשיפור ולחיזוק גופם ונפשם במטרה להיות מלכים טובים יותר. במאה ה-17 הפיץ המלך את הטכניקה והפך אותה לספורט עממי בכל רחבי תיאלנד. במאה ה-18 הרג מלך תיאלנד את הנסיך הבורמזי בעזרת אמנות הלחימה הזו והפך לגיבור לאומי - מאז הפכך האיגרוף התאילנדי לנפוץ ומושך במיוחד.

ישנם סגנונות רבים לאגרוף תאילנדי. אולם, המוכרים שבהם הם קראבי וקראבונג (שבו נעשה שימוש לעיתים עם שתי חרבות).

מהו אגרוף תאילנדי ומה ייחודו?
באגרוף תאילנדי מותר להילחם כמעט בכל דרך. אך אסור לנגוח ביריב או להכות אותו בגב ובאזור חלציו. אסור גם לנשוך. המתאבקים נעזרים במגני שיניים וביצים על מנת להגן על אזורים רגישים אלה.
האגרוף התאילנדי המכונה גם מואי-תאי נקרא במקור גם:the art of eight limbs" " - אומנות שמונת האיברים (אגרופים , בעיטות, מרפקים, ברכיים).

רך כמשי, אבל קשוח כמו יהלום
אחת האמרות הרווחות בקרב המתאמנים באגרוף תאילנדי היא "להיות רך כמשי וקשוח כיהלום". לכאורה, שתי איכויות סותרות שאמורות לדור בכפיפה אחת במהלך הקרב. המסר העומד מאחורי המשפט הוא לשמור על חינניות ושמחת חיים מבחוץ ועל משמעת עצמית ונחישות גבוה מבפנים.

אימון באגרוף תאילנדי אינו פיזי בלבד. מדובר באימון המוביל לאתגר מנטאלי משמעותי, משום שהוא מציב את המתאמנים בנקודות חולשה, בהתמודדות עם קושי ועם קצה גבול יכולתם.

למי מתאים להתאמן באגרוף תאילנדי ולאיזה מטרה?
נשים - המעוניינות לשפר את יכולתן להגן על עצמן. האימון משפר את הכח הפיזי, את העוצמה הפנימית, את הריכוז והנחישות ומגדיל את הסיכוי להחזיר מנה אחת אפיים לכל איום חיצוני המאיים לפגוע.

אנשי בטחון ואבטחה - חיילים, שוטרים, ואפילו מאבטחים מוצאים באימון באגרוף תאילנדי דרך מצויינת שלפר את יכולותיהם הפיזיות והמנטאליות ועל ידי כך להגדיל את המסוגלות המקצועית שלהם.

אנשי קרקס - אגרוף תאילנדי מעודד גמישות וחוזק פיזי שמקורו מעוצמה פנימית. ולכן....

ילדים - עבור ילדים משמש האגרוף התאילנדי חוג עם ערך מוסף. מדובר בפעילות מהנה וחברתית מחד, ומאידך יש בה כדי לתרום להם ולקדם אותם בתחומים נוספים. כמו למשל: לפתח את יכולתם להתרכז, להתמקד ולהתמיד, לשפר משמעותית את יכולתם הגופנית ולהביא למודעותם את החשיבות וההנאה הגלומים בפעילות ספורטיבית (דבר שאינו מובן מאליו מעידן בו ילדים יושבים שעות רבות על המחשב ונועצים את חוטמם באייפון). לאורך זמן מביא האימון באגרוף תאילנדי להכרה ביכולות האמיתיות הטמונות בילד ועקב כך לשיפור בביטחון העצמי ובערך העצמי. ברוב המקרים אלה יביאו לשיפור היכולות החברתיות, פתרון קונפליקטים עם חברים והימנעות ממצבי אלימות וסיכון.

איפה מתאמנים באגרוף תאילנדי?
כבר מגיל 8 ניתן להתאמן באגרוף תאילנדי באחת השלוחות של מכון טים הייזלר - איגרוף תאילנדי, המלמד אגרוף תאילנדי אותנטי (מוי תאי). רועי הייזלר, מי שעומד בראש המכון הוא המאמן של נבחרת ישראל. הייזלר שלמד שנים רבות בארצות הברית אצל מאסטרים מובילים מהתחום, זכה בה גם לתואר אלוף אגרוף תאילנדי. הוא חזר לארץ על מנת להקים את מכון לימוד עצמאי ולהנחיל את ערכי תורת הלחימה האהובה עליו לדורות של ילדים ואנשים החפצים להתחזק ולשפר את יכולותיהם הפיזיות והמנטאליות.

מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / כושר גופני / איגרוף תיאלנדי - בין הגנה עצמית לכלי התפתחות רב עוצמה. !