יום שלישי, 25 בפברואר 2020

מהו תהליך הטיפול בגלי הלם ולמי הוא מתאים? כל מה שרציתם לדעת!

מאת: מערכת מנטול
מהו טיפול בגלי הלם ולמי הוא נועד? מהו תהליך הטיפול והאם הוא מתאים לכל אחד? כל התשובות במאמר שלפניכם.
טיפול בגלי הלם (ESWT) נועד לטפל בפתולוגיות אורתופדיות שונות כגון מרפק טניס או גולף, דורבן כף הרגל, דלקת בגיד אכילס, הסתיידות גידים בכתף, דלקת כרונית בגיד פיקת הברך ועוד. הטיפול יעיל למגוון בעיות אורתופדיות ומהווה חלופה מתקדמת ואיכותית לניתוח מפרקים בגוף כדי להסיר הסתיידות ודלקות בשרירים, בגידים ובחיבורי גיד לעצם. תוצאות הטיפול ניכרות כבר לאחר מפגש אחד, הטיפול מתבצע לרוב בתדירות של פעם בשבוע. כמות הטיפולים המומלצת משתנה בהתאם למורכבות הבעיה ומצבו הרפואי של המטופל, אך טיפול ממוצע אורך בין 3-12 טיפולים בלבד.

כיצד מתבצע הטיפול?
חשוב לציין כי ישנם שני מכשירים עיקריים לטיפול באמצעות גלי הלם- מכשיר מסוג Radialspec עם ידית מתכווננת עליה ניתן להרכיב ראשים בגדלים שונים בהתאם לסוג הטיפול הנדרש וגודל הרקמה הפגועה, ומכשיר בעל ראש קבוע אותו מניחים על הרקמה הפגועה. מומלץ לטפל באמצעות המכשיר הראשון כיוון שניתן להתאים את גודל הראש בדיוק לגודל ההסתיידות וכך נמנעים מפגיעה ונזק לרקמות הרכות הבריאות באזור הפגוע.

יודגש כי טיפול בגלי הלם אינו פולשני וטכנולוגיית הטיפול קיימת כבר עשרות שנים ויושמה על מיליוני מטופלים בכל העולם. במהלך הטיפול שאורך כעשרים דקות בלבד, מניח הפיזיותרפיסט או הרופא המטפל את ראש המכשיר מעל לרקמה הפגועה, כאשר המטופל שוכב או יושב. המכשיר שולח גלי הלם המפעילים לחץ מכני, מתח ואנרגיה על הרקמה הפגועה על מנת לעודד יצירת כלי דם, להאצת גדילת תאי עצם חדשים, ולעידוד הגוף להפריש באופן טבעי חומרים נוגדי דלקת.

למי מתאים הטיפול?
טיפול בגלי הלם מתאים לכל אדם הסובל מבעיות אורתופדיות אך אינו מומלץ לחולים הסובלים מגידולים ממאירים ולנשים בהריון. אין לטפל באמצעות המכשיר במטופלים בעלי קוצב לב ובמטופלים המקבלים תרופות לדילול הדם מסוג קלקסן או קומדין.

כאמור, הטיפול מיועד למגוון בעיות אורתופדיות ושיעור ההצלחה של הטיפול עומד על כ- 80. כדאי לדעת כי שילוב בין טיפול באמצעות מכשיר גלי הלם יחד עם טיפולי פיזיותרפיה מייעלים ומקצרים לרוב את משך הטיפול ולכן גם מוזילים את עלות הטיפול. בין הבעיות הנפוצות המתאימות לטיפול באמצעות מכשיר גלי הלם:
* דלקות בגידי הכתף
* דלקות כרוניות במרפק טניס או גולף
* טיפול לשחרור הגיד בטריגר פינגר
* הסתיידות גידים ובורסות בכתף
* דלקת חיצונית במפרק הירך
* דלקת בגיד אכילס
* דורבן כף הרגל
* דלקת כרונית בגיד פיקת הברך
* טיפול בכאבי גב באזור השכמות הנגרמים בעקבות טריגר פוינט
* דלקת ברצועות האורכיות של כף הרגל

לסיכום, מכשיר גלי הלם הוכח כיעיל לפתרון ולהקלה של בעיות אורתופדיות רבות מהן סובלים למעלה מ- 80 מהאוכלוסייה. שילוב נכון ומדויק בין טיפול באמצעות גלי הלם לטיפולי פיזיותרפיה מזרז את תקופת ההחלמה ומקל על הכאבים מהם סובל המטופל.
מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום טיפול בגלי הלם (מאמר מספר 327)
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / בריאות / מהו תהליך הטיפול בגלי הלם ולמי הוא מתאים? כל מה שרציתם לדעת!. !