יום חמישי, 4 ביוני 2020

סיליקון בחזה - כל המידע

מאת: מערכת מנטול
סיליקון בחזה משפר את חייהן של נשים רבות שעברו ניתוח הגדלת חזה, עדויות שונות מספקות לנו מגוון דעות אך המשותפת לכולן היא תחושת הביטחון העצמי שהשתפר.

סיליקון בחזה - מה זה ?

ראשית, סיליקון לחזה נועד לכמה מטרות, המטרה העיקרית היא לצורך הגדלת החזה או לעיצוב החזה מחדש בצורה אחרת מהקיימת. המטרה הפחות מבוקשת (והלוואי שפחות נשים תצטרכנה בגללה) היא כתוצאה משחזור שד לאחר סרטן השד. המטרה השלישית והשכיחה אין לצורך הרמת החזה על ידי שתלים לאחר שהשדיים נפלו כתוצאה לרוב מהריון, לידה והנקה.
שתלים לצורכי הגדלת חזה התפתחו כבר החל משנות ה70 של המאה ה-19 ויש שטוענים שהשתלת חזה בוצעה לראשונה בגרמניה על ידי השתלת שתל שהיה עשוי פרפין (חומר הדומה לשעווה ושימושי בתעשיית התכשירים).

שתלי הסיליקון התפתח ויצא לשוק ב-89 - שתלי סיליקון מחוספסים, עבים מעט ונמוכים.
מעט זמן לאחר מכן, ב-91 נאסרה מכירת שתלי סיליקון בארה"ב לצורכי סיליקון בחזה ובמקומן התחילו לבצע השתלות לצורכי הגדלת חזה בשתלים העשויים מי מלח. אך בכול העולם עדיין המשיכו להשתיל את שתלי סיליקון.
ב-95 יצאו לשוק שתלי סיליקון צמיגיים יותר ואיכותיים יותר לדוגמא: השתל האנטומי שהיו גבוהים יותר, בצורות שונות כמו העגולים המוכרים ובצורה טיפה.

מאז הומצאו שתלים נוספים בגדלים ובצורות שונות ולמטרות שונות ומגוונות.
ככלל, השתלים האנטומיים מתאימים יותר לאלה הצריכות השתלות לאחר כריתת השד - לשחזור שד אך פחות מתאימים לאלה המעוניינות בהגדלת חזה בגלל הנטייה שלהם להסתובב.
למעשה השתלים שכי פופולריים הם השתלים העגולים בכול הקשור להגדלת חזה ולהרמת חזה. אגב, נשים רבות עוברו ניתוח הגדלת חזה והרמת חזה יחד, נרחיב על כך בהמשך.
שתלי הסיליקון לחזה עברו בעשרות השנים הקודמות תהפוכות ואין ספור גינונים והשמצות, חלק לא קטן מהמחקרים טענו שיש בבסיסים הוכחות לכך שחזה מסיליקון עשוי לפתח סרטן ונזקים אחרים, חברות ענק לייצור השתלים קרסו כתוצאה מכך אך מחקרים מתקדמים הפכו את היוצרות והביאו לקהל הנשים המעוניינות הוכחות כי הסיליקון אינו מזיק לבריאות.

המיתוס הגדול הזה למעשה התפתח בשנות ה-90 כאשר כוכבת הוליוודית בשם פארה פוסט חלטה בסרטן לאחר ניתוח הגדלת חזה והשתלת הסיליקון ג'ל בחזה שלה. כתוצאה מכך נוצרה בהלה גדולה בקרב נשים רבות בכל העולם שחששו מכך ולמעשה כך נוצר השתלים במילוי מי מלח.

באותה תקופה פותחו שתלים במילוי שמן סויה אך זה לא החזיק מעמד והופסקו ההשתלות של שתלים אלה, ולאחר מכן התבקשו היצרנים להוכיח כי השתלים במילוי הג'ל אינם מסרטנים וניתן לנתח חזה מסיליקון. שנים רבות ניסו להוכיח כי יש קשר בין סרטן לשתלי סיליקון ג'ל אך ללא הצלחה והתפיסה שמילוי הג'ל עשוי לסרטן אט אט פחתה וקצב ניתוחי החזה והשתלות שתלים במילוי ג'ל חזרו לפרוח. בכל אותם עשרות שנים חקרו המנתחים קבוצות נשים, כאשר האחת איננה עברה השתלות סיליקון בחזה והקבוצה השנייה כן. מחקר נוסף פרסם נתונים כי למעשה, דווקא בקבוצה שכן עברו בה השתלות סיליקון היו פחות מקרים של התפתחות סרטן לעומת הקבוצה שאיננה עברה השתלות ובה מקרי סרטן רבים יותר.

ב-2011 התפרסם תוצאות מחקר על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי, תוצאות המחקר הוכיחו כי אין קשר כלל בין סרטן השד לבין סיליקון ג'ל, יתרה מזו, כיום שתלי סיליקון הם כלי רפואי הכרחי לצורכי שחזור השד לאחר כריתה כתוצאה מסדרן השד.
כיום, סיליקון בחזה הנו דבר שגרתי ולמעשה כמעט כל אישה בעולם שעוברת ניתוח הגדלת חזה בוחרת בשתלי ג'ל בסוגים שונים, גדלים שונים וברמת צמיגות שונה (על כך נפרט בהמשך).
בארה"ב עוברות כל שנה 300.000 נשים ניתוח הגדלת חזה סיליקון ובישראל כ-7.000 נשים.
הניתוח נחשב בטוח אך יש לך כמובן סיכונים מחושבים תופעות לוואי שכיחות ונדירות ועלות גבוהה. ישנן שיטות להגדלת חזה על ידי הזרקות של חומרי מילוי לדוגמא: מקרוליין, חומצה היאלורונית ועוד אך יש לך מחיר גבוה יותר על אף שיש לחזור ולעבור הזרקות נוספות כדי לשמר את הגודל.
לפני הגדלת חזה והשתלת שתלים יש לקחת בחשבון כי השתלים כיום אינם לכל החיים ולמעשה יש צורך להחליפם כול 10-12 שנים אך עמידותם גבוהה יותר מבעבר אך לא חסינים לגמרי מפני שחיקה. המראה שלהם טוב ועמיד אך גם תלוי במשתנים קיצוניים כמו הריונות ושינויים קיצוניים במסת הגוף ומשקלו.

סיליקון בחזה סיכונים וסיבוכים

כמו בכל ניתוח כך גם בניתוח הגדלת חזה יש סיכונים וסיבוכים קיימים ומחושבים שיש לקחת בכל הנוגע לשתלים לחזה - חזה מסיליקון והם: התקשות השדיים, דליפות מהשתל, קרעים בשתל ועוד. סיכונים אלה מעלים את הצורך בניתוח חוזר כאשר צצה לה אחת מסיבוכים האלה. בנוסף חשש לזיהומים שונים או שינויים בצורת הפיטמה או גודלה לעתים נדירות יותר חוסר תחושה. מומלץ לעבור בדיקות כל כמה שנים, MRI ועוד. תוכלו לקרוא על כך בהרחבה - הגדלת חזה סיכונים .

סוגי שתלים להגדלת חזה

שתלי ג'ל סיליקון - אלה השתלים הכי נפוצים בישראל ובנויים מאין שק במילוי סיליקון (חומר גמיש בתעשיות שונות) וממולאים בג'ל סיליקון. הג'ל בתוך השק נמצא במצב סמיכות וצמיגות גבוהה או נמוכה או בינונית - ג'ל קוהסיבי. כמה שהג'ל פחות סמיך ככה יהיו השדיים יותר רכים ויקנו תחושה יותר טבעית ונעימה. כמה הג'ל סמיך יותר ככה השדיים יהיו קשים ותחושת הטבעיות תעלם. שתלים אלו הם הכי נפוצים לשימוש בחזה.

שתלי ג'ל סיליקון - יתרונות

1. שתל קשה בעל סמיכות גבוהה יעניק אומנם הרגשה פחות טבעית אך יהיה בטוח יותר לשימוש ויפחית את הסיכוי לקרעים בשתל, ולהפך.
2. שתלי הסיליקון של השנים האחרונות איכותיים יותר ומאפיינים במשקל נמוך יותר.
3. יתרון נוסף לסיליקון הוא הרמת מרקם שהכי מורגש כמו חזה טבעי, אך על כל מנותחת להרגיש בעצמה בשלב הייעוץ להחליט לפי דעתה ורצונה.

*ניתו לקרוא באופן כללי על יתרונות וחסרונות הגדלת חזה או הרמת חזה .

שתלי ג'ל סיליקון - חסרונות

1. במידה ונקרע השתל, הג'ל עשוי להתפזר באזור החזה ולנדוד למקומות אחרים, התוצאה גבשושיות בעור, מאין בלוטות קטנות המופיעות מתחת לעור.
2. אי יכולת שליטה במסה החזה, הגודל שקבעת לניתוח הוא הגודל הסופי וכל שינוי בגודל לאחר הניתוח יחשב כמו ניתוח מחדש לגמרי.

שתלים מסיליקון לחזה - צורות

4 סוגי שתלים לחזה עיקריים והם:

1. נמוכים/שטוחים.
2. שתל עגול מעט בולט.
3. שתל עגול בולט יותר.
4. שתל סיליקון אנטומי.

נושא הצורה הוא דבר שכל אישה בוחרת בהתאם לייעוץ המנתח מולה, התאמת צורות השתלים לגופה ובעיקר השקפתה ורצונה.

שתלים במילוי מי מלח

בדומה לשתלים מסיליקון גם בשתלים אלה אותם עקרונות מעטפת אך במילוי מי מלח - מים פיזיולוגיים. פחות מושתלים בישראל ופיתחו שם רע לאחר היווצרות קרעים ולצורך בניתוחים חוזרים.

שתלי מי מלח - יתרונות

1. יתרונם הבולט הוא שבמידה ונקרע השתל, המים מתפזרים בגופינו אך לא יוצרים בעיה רפואית וסיבוך ממשי, להבדיל ממילוי סיליקון שבוודאות יגרום להופעת בלוטות קטנות או גדולות (בהתאם לגודל הקרע) והסיבוך יהיה גדול יותר להוציא את החלקים המתפזרים באזור החזה.
2. את שתלי מי המלח מחדירים לגוף כאשר השקיק במצב ריק, ולאחר ההשתלה מזריק המנתח את מי המלח, אותם מים פיזיולוגיים לתוך השקיק, היתרון בזה שמדובר בשתלים דינמיים ויכולת הפחתת מסה (מתוך השקיק בשדיים) או הוספת מסה (אשר מגדילה את השדיים) על ידי הזרקת חומר או שאיבת מי המלח.
3. בהמשך לסעיף יתרון 1, כאשר שתל נקרע, ניתן לשים לב לכך מיד משום שגודל השד ירד משמעותית ובתוך זמן קצר, להבדיל מקרע בשתלי סיליקון שהג'ל יצא מהשתל לאט לאט ובינתיים עשוי הג'ל להתפזר באזור נרחב יותר ולהזיק.

שתלי מי מלח - חסרונות

1. החיסרון הבולט בשתלי מי מלח לחזה הוא הרגשת החזה די מדלדלת לעומת גמישות וצמיגות גבוה של שתלי הסיליקון.
2. לשתלי מי המלח יש סיכוי רב יותר להיפגע בגוף ולהיקרע, אך כאמור להבדיל מקרע בסיליקון התוצאה המי מלח פחות מסובכת ולרוב לא מסוכנת לבריאות.
3. לעתים עשויים להופיע קמטים קטנים על החזה - גליים - פגישה אסתטית משמעותית.

*ניתו לקרוא באופן כללי על יתרונות וחסרונות הגדלת חזה או הרמת חזה .

שתלי פוליאוריתן

השתלים הנם שתלי סיליקון בעטופים במעטפת דמוי קטיפה ולכן גם נקראים על ידי רוב שתלי קטיפה. ציפוי מעטפת הפוליאוריתן יש ציפוי מחוספס סביב השתלים שמסייעים להתחברות השתלים בצורה טובה יותר אל הרקמות. למעשה המשך הזמן ציפוי הפוליאוריתן מתחבר לרקמות בגוף ומתחברות למקשה אחת ומטיבות עם מיקומם של השתלים לגוף.התוצאה המתקבלת היא קיבעון השתלים למיקומם ועל ידי זה מתקבלים שדיים יותר איכותיים וטבעיים.

יש לציין שיותר ויותר מנתחים ורופאים בתחום זה ממליצים על החדרת שתלי פוליאוריתן לצורכי הגדלת חזה בשל עמידותם, איכותם ובשל התוצאה האסתטית המתקבלת לאחר כשנה. כמו כן, בכל הקשור למגע, שתלים אלו מתאפיינים בהרגשה טבעית לאין שיעור ביחס לשתלים אחרים כמו שתלי סיליקון בחזה או שתלי מי מלח. שתלי פוליאוריתן מיוצרים בתהליכים מחמירים ביותר ובהתאם להגנות ולביקורות ה-FDA האמריקאי ומשרד הבריאות האירופאי והתקן - CE האירופאי - אין אישור סופי מFDA שאינם מסוכנים או מסרטנים אך יצרני שתלים אלה הוכיחו כבר למשרד הבריאות האמריקאי כי אין כל חשש.
*קיימת אי וודאות מוחלטת לגבי הטענות השונות בכל הנוגע לבטיחות ההשתלות על ידי שתלים אלה ויש לבחון את הנושא לעומק לפני שניגשים להליך הגדלת חזה בשתלי פוליאוריתן.

שתלי פוליאוריתן - יתרונות

1. מראה אסתטי יפה וזקור יותר ליותר שנים וללא חשש מתזוזות השתלים או התהפכות השתל בכיס השד.
2. בעבר נועדו שתלים אלה לתיקונים של ניתוחי חזה אחרים בשל איכותם.
3. רכים מאד ומספקים תחושת טבעיות גבוהה ביחס לשתלים אחרים.
4. הצמדות טובה וארוכת זמן לדפנות הרקמות בגוף ומבטיחים הישארות מקסימלית ואי יכולת לזוז או ליפול ומניעת היווצרות הקופסית (קפסולה) אשר מפחיתה את הסיכוי לשיעור נמוך מאד (1-2) ביחס לשתלים אחרים.

שתלי פוליאוריתן - חסרונות

1. עלות גבוהה מאד ביחס לשתלים אחרים ומחיר שתלי פוליאוריתן עשויים להיות עד פי 2 משתלים אחרים.
2. בהמשך לנושא המחיר, הגדלת חזה על ידי שתלים מפוליאוריתן מגדיל את מחירו הסופי של הניתוח לכ-30.000 שקלים ואף יותר.
3. לפי מקורות שונות, אין כרגע אישור סופי מFDA כי מדובר בשתלים לא מסוכנים ולא מסרטנים. למעשה יש חשש סביר כי החומר הפוליאוריתן עשוי לסרטן אך יצרני השתלים האלה הוכיחו כי הכמות מזערית ואין סיכוי לפליטה מוגברת של החומר לגוף ולחלות בסרטן כתוצאה מזה.

שתלים בחזה שאלות ותשובות

1. מאיפה מכניסים את השתלים לגוף ?

לרוב מתחת לרקמת השד או דרך שריר בית החזה. ישנם לא מעט שממליצים להשתיל את השתלים בעיקר דרך השריר.

2. האם נשארת צלקת כתוצאה מהחדרת שתלי סיליקון בחזה ?

לעתים רבות חותכים חתך קטן מתחת לשד, או סביב העטרה או לעתים אף דרך בית השחי, לרוב מדובר בחתך קטן מאד אך יחד עם זאת השאלה היא מה גודל השתל המושתל. ככלל, הצלקת עוברת ונעלמת לאט לאט וכיום כבר לא משתמשים בחוטי תפירה רגילים אלא נמסים שמתחברים לרקמות וממזערים את גודל הצלקת. אז עם תשאר או לא זאת שאלה של גודל השתל, מיומנותו של המנתח אך לרוב הצלקת קטנה מאד מאד ולאחר כמה שנים כמעט ונעלמת. ההחלטה איפה המנתח יצור את החתך ומאיפה יחדיר את השתל מתקבלת לשיתוף פעולה של המנתח ומנותחת תוך הסברים למנותחת לגבי כל הליך יתרונותיו וחסרונותיו ובתוך כך ההחלטה מתקבלת יחדיו בנוסף, ישנה לכך גם חשיבות לנתונים הפיזיולוגיים של המנותחת, התאמה והתחשבות בזה.

3. מאיזה גיל ניתן לעבור ניתוח הגדלת חזה והחדרת שתלים ?

רוב המנתחים מסכימים כי הגיל האפשרי לניתוח הגדלת חזה הוא 18 אך יחד עם זאת רוב המנתחים גם מסכימים כי העדיפות לעבור ניתוח זה לאחר גיל 20-21, שכן לאחר גיל זה וודאי לא התפתח עוד הגוף ולמעשה מסיים בוודאות את גיל ההתבגרות וצמיחת הגוף סופית.

4. באילו שתלים משתמשים לצורך הגדלת חזה ?

כפי שתיארנו והסברנו במאמר ישנם לא מעט סוגי שתלים לצרכים שונים ומגוונים ויש להכירם יותר מקרוב על ידי מימוש השתלים וקבלת ההסברים הרלוונטיים בפגישת הייעוץ לניתוח הגדלת חזה.

5. כמה זמן מחזיקים השתלים בגוף ?

עקרונית השתלים עשויים להחזיק כ-10 שנים אך המלצות היצרנים ומשרדי הבריאות השונים ממליצים להחליף אותם כול 10-12 שנים ולא יאוחר מ15 שנים. בכל מקרה יש להחליפם לאחר 15 שנים גם אם נמצא בבדיקות כי השתלים תקינים לחלוטין.

6. האם ישנה בעיה להניק עם חזה מסיליקון ?

לרוב אין כל בעיה להניק, ואין קשר בין מערכת חלב האם לבין השתלים.

7. מה הבדל בין שתלים אנטומיים לבין שתלים עגולים ?


שתלים עגולים מתאפיינים בצורת חצי כדור ושתלים אנטומיים צורתם של מאין אגס.
לעגולים יש צורות כמו עגול שטוח, עגול ביניים ועגול גבוה.
לשתלים האנטומיים של גם מאפייני גובה רוחב ועומק הבליטות.
לכל אישה ובצורה המתאימה לה בהתאם לצורת הגוף שלה ומראה הגוף שלה.

שתלים לחזה - גדלים

הגדלים מתאפיינים בגודל המילימטרי (cc) ולמעשה מתחילים מ-80cc ועד-1000cc. ככלל יש לקחת בחשבון שכלל גודל השתל יהיה גדול יותר כך קיים סיכון גדול יותר לסיבוך כמו למשל קרעים.

שתלים לחזה שנפוצים הם:

הגדלת חזה 250cc
הגדלת חזה 300cc
הגדלת חזה 350cc
הגדלת חזה 380cc
הגדלת חזה 400cc
הגדלת חזה 450cc

שתלים לחזה שפחות נפוצים הם:

הגדלת חזה 550cc
הגדלת חזה 600cc
הגדלת חזה 650cc

הגדלת חזה מחירים לפי סוגי שתלים

הגדלת חזה שתלי מי מלח בחזה מחיר - נע בין 12.000 שקל - 15.000 שקל.
הגדלת חזה שתלי ג'ל סיליקון בחזה מחיר - נע בין 17.000 שקל - ל23.000 שקל.
הגדלת חזה שתלי פוליאוריתן בחזה מחיר - נע בין 25.000 שקל - 33.000 שקל.

המחירים משתנים מלא מעט גורמים משפיעים אך אלו המחירים הממוצעים ומבוקשים ברמה הארצית.
למידע נוסף לגבי הגדלת חזה מחירים.
למידע נוסף לגבי ניתוחים פלסטיים בסבסוד קופות החולים.

אהבתם את המאמרים שלנו ? רוצים לפרגן לנו ? שתפו את המאמרים שלנו בפייסבוק - תודה.

רוצים לדעת עוד ? רוצים לשמוע על הטבות ומבצעים
בתחום ? אנחנו הכתובת ! השאירו לנו פרטים .


שתלי סיליקון לחזה
מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום מאמר 397
כתבה מצוינת בנושא שתלי סיליקון וסוגי שתלים
אהבתי ממליצה
אלה06/03/2016 16:36:00
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / ניתוחים פלסטיים / סיליקון בחזה - כל המידע. !