יום ראשון, 17 באוקטובר 2021

משחקים ותזונה של תינוקות

מאת: מערכת מנטול
אחד הנושאים המטרידים הורים צעירים הוא פיתוח כושר מוטורי
ככל שיהיו בסביבתו של התינוק גירויים רבים יותר, כך יזורז תהליך ההתפתחות שלו
בשנים האחרונות לחיי התינוק, נקבעים הרגלים רבים שילוו אותו במשך כל חייו. מסיבה זו מוטרדים הורים רבים כיצד לטפל בתינוק החדש (במיוחד שמדובר בילד ראשון), ולא אחת נושא זה גורם לחרדות ולחצים בקרב ההורים הצעירים. במקרים אלו חשוב לזכור כי על אף שהתינוק אינו מסוגל לתקשר בצורה וורבלית, הוא בהחלט מסוגל לקלוט תחושת לחץ או לחלופין רוגע ושלווה. לכן, ההמלצה החשובה ביותר היא קודם כל-להירגע! לילד שיגדל בסביבה לחוצה וחרדתית ישנם סיכויים גדולים לסבול מחרדות ופחדים בשנים מאוחרות יותר.

אחד הנושאים המטרידים הורים צעירים היא פיתוח כושר מוטורי. לעתים, הופך הנושא למרוץ או תחרות, במיוחד בסביבת פעוטון או מעגל חברים, בהם מתפארים ההורים הצעירים, איש-איש בתורו, על הישגיו של ילדם. מי כבר מכניס צעצוע לפה? מי מתהפך, מי זוחל ומי הולך. במקרים כאלה חשוב לזכור כי פיתוח כושר מוטורי בתינוקות הוא שילוב של שני גורמים: סביבתי ותורשתי. ככל שיהיו בסביבתו של התינוק גירויים רבים יותר שיפעילו אותו ויעוררו את חושיו, כך יזורז תהליך ההתפתחות. לעומת זאת, הגורם התורשתי גורם לקצב התפתחות אינדיבידואלי השונה מתינוק לתינוק. הבדלי כושר מוטורי בין תינוקות בני אותו גיל הם נורמאלים וחשוב לזכור שאין סיבה לתסכול וללחץ. אלו, כאמור, עוברים גם אל התינוק ויוצרים אוירה שלילית ולא מפרגנת.
תינוקות, כושר מוטורי
לעתים מתבטא לחץ אצל תינוקות בהופעת דופק גבוה, בכי מרובה ועצבנות.
חשוב לשים לב לסימני מצוקה אלו ולבדוק מה מקורם (כמובן שקיום תופעות כמו דופק גבוה מחייב גם בדיקה אצל רופא ילדים).

דרך נחמדה וחיובית לעודד פיתוח כושר מוטורי אצל תינוקות היא פעילות הורים וילדים משותפת, אם בבית ואם בחוגים, המאפשרים פעילות מונחית ושלל אביזרים צבעוניים ומגרים. פעילות גופנית היא הרגל שחשוב לפתח כבר מגיל צעיר, ואפילו מינקות. הכול, כמובן, בהתאם למידת היכולת ותוך שימת לב לסיבולת התינוק (זאת כדי למנוע מצבים כמו מצוקה נשימתית דופק גבוה ומאמץ יתר של השרירים).

נושא התזונה הוא נושא בוער לכשעצמו בקרב הורים, ועל כך בהמשך...
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / תזונה ודיאטה / משחקים ותזונה של תינוקות. !