יום חמישי, 20 בפברואר 2020

בלוטת התריס: מה עושים איתה?

מאת: מערכת האתר
שמעתם עליה לא פעם אבל לא תמיד הבנתם מה בדיוק היא עושה, בשביל מה צריך אותה ואיך היא משפיעה עלילנו ביומיום. אלא שבלוטת התריס היא אחד המוקדים החשובים בגוף, ולכן כדאי להכיר אותה קצת יותר לעומק, ולהבין מה היא עושה שם, ולמה חשוב לטפל בה כשיש בעיה.

התפקיד שלה

בלוטת התריס מורכבת משתי אונות המקיפות את קנה הנשימה ונמצאות בחלק החיצוני שלו, קרוב יותר לעור הגוף שלנו ולאזור הגרון. החשיבות שלה נובעת מעצם היכולת של הבלוטה להשפיע על קצב חילוף החומרים שלנו, על תפקוד הלב והדם כמו גם מערכת העצבים, על בניית השרירים וכן על תהליכים נוספים הייחודיים לאישה - מהמחזור החודשי, דרך התפתחות העובר ועד לבעיות הקשורות בהיעדר פוריות או חשק מיני. כשהיא פועלת באופן תקין אין כל בעיה, כמובן, בעיות שונות עלולות להוביל לפגיעה בפעילות שלה, מה שישפיע על כל התהליכים בהם היא מעורבת.

קשריות בבלוטת התריס

אחת הבעיות הפוטנציאליות בכל הקשור לתפקוד בלוטת התריס היא הופעתם של גידולים קטנים שמתפתחים עליה. התופעה הזו איננה נדירה, ולרוב היא גם לא באמת פוגעת בתפקוד הגוף כך שגם האדם הסובל מהבעיה עשוי שלא להיות מודע לקיומה. הקשריות בבלוטת התריס הן גם שפירות לרוב, אבל חשוב להיות ערניים לקיומן משום שחלקן עשויות להתברר כממאירות. אבחון קשריות בבלוטת התריס הוא צעד חשוב מאוד, אם כן, וגם אם לרוב אין סימפטומים מוקדמים עדיין אפשר להצביע על רמזים שונים. למשל, אם בלוטת התריס בולטת מעט ומפריעה בבליעה או בפעולת הנשימה הבסיסית, ייתכן שקיימת בעיה שצריך לאתר - ולטפל בה בהתאם.

תת פעילות או עודף פעילות

בעיות אפשריות נוספות יווצרו בעקבות פעילות עודפת של בלוטת התריס - או בעקבות תת פעילות. פעילות עודפת תתבטא בשרירים חלשים, עצבנות, הזעה ולחץ דם לדוגמה. המשמעות במצב הזה היא שקצב ייצור ההורמונים גבוה מדי, בעיה שניתן לטפל בה באמצעות תרופות הורמנליות שונות או על ידי פגיעה באזור שבו נגרמת אותה פעילות מיותרת ועודפת. במצב ההפוך, תת פעילות של בלוטת התריס היא מצב שבו (כפי שבוודאי אפשר לשער), אין מספיק פעילות של הבלוטה וייצור ההורמונים דווקא נמוך איטי הרבה יותר מהקצב הרצוי. מי שסובל מהבעיה הזו ירגיש לרוב עייפות מוגברת, יתקשה לישון ואף יתמודד עם דיכאון או משקל עודף.

חשיבות האבחון

המצבים הללו הם רק דוגמאות חלקיות לבעיות שונות שעשויות להיווצר בשל בעיות הקשורות לתפקוד בלוטת התריס. דלקות ואפילו סרטן הם תרחישים שמחייבים היערנות רבה מאוד. אם יש לכם סיבה כלשהיא לחשוש לקיומה של בעיה כזו או אחרת, מומלץ להיבדק בהקדם האפשרי, כאשר היום קיימות גם בדיקות גנטיות לאבחון, שיכולות לתת לכם מידע קצת יותר מדויק והרבה יותר חשוב.

מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / בריאות / בלוטת התריס: מה עושים איתה?. !