יום ראשון, 19 בספטמבר 2021

עד החתונה זה יעבור?

מאת: מערכת מנטול
כל שחשוב לדעת על פגיעות מאמץ העלולות להופיע בכל גיל ללא יוצא מן הכלל, והן תוקפות אדם בין אם הוא עוסק בעבודה פיזית קשה, ספורט תחרותי או תחביבי
קיימות דרגות וצורות שונות של פגיעות מאמץ, לחלקן איננו מייחסים חשיבות עד אשר הן מחמירות והופכות למטרד או פוגעות באיכות החיים שלנו. פגיעות מאמץ הינן שם כולל לפגיעות הנוצרות כתוצאה מפעילות יתר או עומס על השלד והשרירים. פציעות אלו יכולות להיות מגוונות ושונות זו מזו, דוגמאת נקע, מתיחת שריר או אפילו שברים בדרגות שונות.

פגיעת מאמץ נפוצה ביותר הינה שברי מאמץ, שברים אלו קורים לרוב כתוצאה מהעמסה על השלד באופן תדיר ולאורך זמן. פגיעה זו נפוצה מאוד בקרב אצנים (מקצועיים וחובבים) ובקרב חיילים בשירות צבאי. שבר מאמץ יכול להתבטא ב-5 דרגות שונות אשר לכל אחת מהן הטיפול המומלץ עבורה, בהתאם למיקום השבר וחומרתו.
שברים בדרגות קלות ניתנים לטיפול על ידי מנוחה רצופה, בעוד ששברים בדרגות קשות לרוב מטופלים בגיבוס או קיבוע ועלולים אף להיות מלווים בשיקום לאחר מכן. חשוב לציין כי שברי מאמץ אינן נחלתם רק של הספורטאים החרוצים, שכן גם אנשים כבדי משקל בעלי תזונה לא מאוזנת, נוטים לסבול משברים שכאלו בשל העומס המצטבר על שלד גופם.
פגיעת מאמץ
תופעה שכיחה נוספת מכונה מתיחת שריר, מתיחת שריר מתרחשת כאשר סיבי השריר (לפחות חלקם) נתקעים במצב מכווץ. שריר תפוס יכול להיות תופעה חולפת, אולם לעיתים עשוי שריר להישאר תפוס לאורך תקופה ארוכה, וללא טיפול הכאב יהפוך להיות כאב כרוני, השריר עשוי להתקצר ולאבד את גמישותו מה שעלול בסופו של דבר לפגוע ביציבה.

הזנחה ארוכת טווח של מתיחת שריר עשויה לגרור אחריה דלקות והחמרה במצב. במצבים מסוג זה לעיתים יש צורך בהזרקת סטרואידים למקום הפציעה על מנת למנוע היווצרותה של דלקת.
סטרואידים הינם חומרים המיוצרים על ידי הגוף בין כה וכה. ניתן להוסיף לסטרואידים המיוצרים בגוף סטרואידים נוספים לצרכים רפואיים או לצרכי פיתוח הגוף. וכאן המקום לציין כי זריקות סטרואידים מיועדות לרוב לפגיעות קשות יחסית הנובעות לרוב מפגיעות מרובות בגידים או ברקמות של השרירים.
אך לשימוש בסטרואידים יש השלכות שכדאי להביא בחשבון, ולכן השימוש בסטרואידים אינו מומלץ ללא פיקוח מקצועי או היוועצות ברופא.

פגיעה נפוצה נוספת היא נקעים או קרעים ברצועות המכונים פגיעות טראומה.
לרוב נגרמות פציעות אלו כתוצאה מנפילות או נחיתות לא טובות, אולם לעיתיים הן תוצאה של עייפות השרירים ועומס יתר על השרירים אשר פוגעת ביכולתם לייצב את המפרקים. הטיפול בפגיעות מעין אלו הינו מגוון וכולל בדרך כלל טיפול פיזיוטרפי ממושך ואפילו ניתוח.
כתבה מעניינת
אלו08/01/2016 16:31:52
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / כושר גופני / עד החתונה זה יעבור?. !