שבת, 15 במאי 2021

הפרעת ריכוז וקשב – אפשר לטפל בזה...

מאת: מערכת מנטול
ריטלין הוא אחת מהתרופות המומלצות לשימוש בקרב אנשים הסובלים מבעיות ריכוז וקשב, חשוב לציין שעדיין ישנם מספר תופעות לוואי בעת השימוש בתרופה.
מי לא מכיר? הריטלין או בשמו הגנרי מתיל-פנידאט הינו תרופת הדגל המשמשת לטיפול בהפרעות ריכוז וקשב. ריטלין היא תרופה המסייעת לטיפול בצעירים ובילדים אשר מאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז אמיתיים.

רק באנשים אשר אכן לוקים באמת בהפרעה זו, תהיה השפעת השימוש ברטלין מועילה, על כן רצוי להתחיל את הטיפול בתרופה רק לאחר ביצוע אבחון מדוקדק ותוך מעקב רציף. אסור לנו לשכוח כי מטרת התרופה היא שיפור הישגיו של הילד בתחום הלימודים בשל הפרעות ריכוז וקשב, ולא (למרות שנהוג לחשוב כך) לדכא יצר שטות אצל ילדים הסובלים מ"היפר".

הרטלין הוכיח יעילותו עוד בשנת 1955 כאשר נוסה שוב על ילדים ונוער הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, זאת לאחר שבשנת 1937 נערך ניסוי בארצות הברית בו נטלו ילדים בעלי הפרעת ריכוז, אמפטמינים. כלל המחקרים שנערכו מאז ועד היום, המשיכו להוכיח יעלות ברמות הנוגעות בכ- 80% מהמקבלים.
הפרעות קשב וריכוז
אם זאת ישנה בעיה לא קטנה בעת השימוש ברטלין או בדומיו, מהו המינון המומלץ?
מרבית הילדים עוברים את תקופת בית הספר בין השעות שמונה בבוקר ועד ארבע אחר הצהריים, זהו טווח אשר נחשב לרחב מאוד בהיבט שימור אפקט התרופה, טווח זה מחייב שימוש במינון גבוהה יחסית, אך פה קבור הכלב...
שימוש במינון גבוהה שכזה, יגרום בהכרח להקדמה ניכרת בשעות שנת הילד ובכך לשיבוש כל מהלך חייו.

בכדי לפטור את הדילמה, נהוג היום לחלק את הרטלין לכמה מנות במינונים נמוכים, כך ניתן לשמור על מסגרת הקשב בבית הספר ולאפשר לילד להמשיך בחייו הרגילים לאחר שעות אלו. חשוב שנזכור, הרטלין מיועד לסיוע ושיפור איכות חיי ילדינו, אין מדובר על הכנעתם והפיכתם למה שהם אינם. עלינו לקבל כי חלק משגרת חייו של הילד או המבוגר לעתיד, תהיה להתמודד עם בעיות ריכוז וקשב.

ריטלין אם כן הוא אחת מהתרופות המומלצות לשימוש בקרב אנשים הסובלים מבעיות ריכוז וקשב, אך יש לזכור כי למרות שהמחקר בתחום הינו ישן ומקיף מאות אלפי נבדקים, עדיין ישנם מספר תופעות לוואי בעת השימוש בתרופה. רוב רובן של תופעות הלוואי מסתכמות בכאבי ראש, הפרעות שינה ועוד. תופעות לוואי קשות עוד יותר הן מחסור חמור בממון (כסף - המוצר מאוד יקר).

חשוב לציין, למרות שכותב מאמר זה ניזון מרטלין מרבית שנות חייו הצעירים, עדיין המלצותיו אינן מחליפות המלצות של רופא המוסמך לעסוק בתחום...
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / בריאות / הפרעת ריכוז וקשב – אפשר לטפל בזה.... !