יום ראשון, 1 באוגוסט 2021

הגנטיקה ואנחנו...

מאת: מערכת מנטול
בדיקות גנטיות נפוצות, אותן נהוג לבצע, נועדו לאבחן את המחלות הבאות: תסמונת ה-X השביר (נבדק אצל האישה), טיי זקס וסיסטיק פיברוזיס.
אין ספק שבמאה ה-21 כולם יודעים הרבה יותר, ומודעים לבדיקות השונות אותן יש לעשות לפני ובמהלך ההיריון. כמו כן, אפשר לזקוף לזכות הקִדמה הטכנולוגית בעולם הרפואה את עליית המודעות לחשיבות הקריטית של הגנטיקה בבדיקות תורשתיות הנעשות טרום ההיריון. גנטיקה היא אכן גורם משמעותי באבחון הסיכון ללקות במחלה זו או אחרת במעלה חיינו, על פי הגנטיקה של כל אחד מבני הזוג, משקללים המומחים את אחוזי הסיכון בהם יימצא, או לא יימצא, הצאצא העתידי. בדיקות תורשה אלה נעשות, על פי רוב, טרם העיבור, והן נעשות במכונים שונים במסגרת קופות החולים ובתיאום עם מחלקות שונות בבתי חולים.

באופן כללי, בדיקות גנטיות נפוצות, אותן נהוג לבצע, נועדו לאבחן את המחלות הבאות: תסמונת ה-X השביר (נבדק אצל האישה), טיי זקס וסיסטיק פיברוזיס. אלו הן בדיקות כלליות שתפקידן לבדוק מהו הסיכוי שבשילוב הגנים של האם והאב יועב תוצר פגום לילד העתידי.

שאר הבדיקות מותאמות למוצא של בני הזוג, ולכן כל זוג עשוי להִזדקק לבדיקות שונות. יצוין לטובה כי בדיקות אלה מעריכות את גורמי הסיכון של בני הזוג וכך באפשרותן להעריך את הסיכויים לכך שהצאצא יהיה בסיכון ללקות במחלה.  
סריקת מערכות
סקירת מערכות נעשית, בדרך כלל, בהריון תקין ללא סיבוכים וסיכונים, בין פעמיים לשלוש פעמים במהלך ההיריון:
סקירת מערכות מוקדמת החל מהשבוע ה-14 ואילך. בדיקה זו נועדה לזיהוי מין העובר, למי שמעוניין בכך (עדיין יש זוגות שרוצים לשמור על 'ההפתעה') וכן, לזהות ולאבחן התפתחות תקינה של העובר. בדיקה זו מבוצעת במסגרת פרטית וכן עלותה גבוהה, יחסית.

סקירת מערכות רגילה נעשית בין השבועות 18-22, היא נועדה לזיהוי מומים אנטומיים בגוף העובר, ומבוצעת במסגרת קופת החולים. בבדיקה זו סוקרים מספר איברים חשובים, כמו עמוד השדרה, גפיים ועוד. נוסף לכך, מעריכים את גודל העובר.

סקירת מערכות מורחבת נעשית בשבועות 18-24, בדיקה הנעשית באופן פרטי, למעט הפניות עקב תוצאות לא תקינות של חלבון עוברי או של סקירת מערכות רגילה. בבדיקה זו סורקים את כל איברי העובר, קובעים את מיקום השִלייה וכן מעריכים את גודל העובר.
סך הכול, בדיקות גנטיות הנעשות טרום ההיריון מעניקות מיפוי גנטי נרחב של בני הזוג וכן, הערכת הסיכויים לסיכון בו יימצא הצאצא, בשילוב סקירת מערכות המאפשרת לזהות מומים גנטיים ואנטומיים שונים בעובר במהלך שבועות ההיריון, ניתן בנקל לצמצם את רמת אי הוודאות בנוגע לרמות תחלואת הילד בעתיד וכן לכוון לעבר עתיד העובר.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / הריון ולידה / הגנטיקה ואנחנו.... !