שבת, 18 בספטמבר 2021

מחלקת יולדות - מנוחה והסתגלות נעימה

מאת: מערכת מנטול
אחרי חודשים רבים בהם סחבתי את ילדי ברחם, הגיע גם זמנו לצאת לאוויר העולם, הצירים, תסבוכות בלידה ושלל מנגנוני כאב שפעלו, ספק לא פעלו
היוו רק תמריץ לזירוז התהליך הממושך שליווה את בעלי ואותי כל שעות הבוקר המוקדמות, עת שכבתי על מיטת היולדות. ואז לאחר צעקות רמות, יצא בני לעולם ואנחת רווחה נשמעה...

לאחר התאוששות קלה עברתי אחר כבוד לתחנת הביניים בדרך להורות המתישה, תחנה זו נקראת מחלקת יולדות והיא תהיה מנוחתי האחרונה לשנים הקרובות. בנות, הטו אוזן ואספר לכם אודות הפלא השמיני אותו תלמדו להעריך אחרי שתגיעו הביתה מאושרות עם הילד החדש.
מחלקת היולדות היא המחלקה בה מתאשפזת היולדת, לאחר הלידה למשך היומיים-שלושה הבאים, עם זאת, יש לציין שלאחר לידות מכשירניות או ניתוח קיסרי יכול להיות שמשך השהייה יהיה שלושה-ארבעה ימים.

בכל בית חולים יש מחלקת יולדות שונה, עם נהלי אשפוז ושעות ביקור שונים. מומלץ, עם התקרב מועד הלידה, לבקר בחדר הלידה וכן במחלקת יולדות, שכן עדיף להיות מוכנות גם לימים הראשונים שלאחר הלידה.
כיום, מחלקת יולדות ומגמת ניהולה שונות לגמרי ממה שהיה פעם - בחלק מבתי החולים מאפשרים ליולדת להניק כבר בחדר הלידה, מובן שהעניין תלוי במהלך הלידה ובמצב האם והתינוק לאחריה.
מחלקת יולדות
מחלקת יולדות נועדה להעניק לאם ולרך הנולד את האפשרות לנוח, ובעיקר, להסתגל לאורח החיים החדש. מחלקת יולדות מספקת בדרך כלל, ליווי והדרכה בכל הנוגע לאופן הטיפול בתינוק, כולל הלבשה, החתלה והנקה, ועוד מגוון מידע בנוגע לשינויים בכל היבטי החיים שלאחר הלידה.

מחלקת יולדות ידועה בעיקר בשל סדרי היום שבה - ברוב בתי החולים, נהוג להעיר את האם להניק בשעות קבועות, אם היא רוצה בכך, ארוחת בוקר, המורכבת מתפריט המותאם במיוחד לאִמהות טריות ומניקות מוגשת בשעה 7:00 בבוקר. לאחר מכן מגיע תורן של שעות הביקור, וכן ביקור הרופא. פעילויות הדרכה שונות, כגון הנקה, ואפילו סדנאות שונות מתקיימים כל העת במקביל ללוח הזמנים הסדור.
מחלקת יולדות נועדה, כאמור, לאפשר לאם הטריה ולתינוק לנוח, להתחזק ולהעניק להורים הטריים כלים להתמודדות מוצלחת עם השינוי בחייהם, לכן, שמים דגש היום ברוב המחלקות בארץ, על מתן מידע מקיף בכל ההיבטים של 'תקופת משכב לידה' (ששת השבועות שלאחר הלידה) - השינויים הפיזיים של היולדת, כאבים, דימומים, תזונה ועוד. שינויים מנטאליים כמו שינויי מצב רוח, וכן על ההורות החדשה. דגש רב ניתן על הנקה תוך הדרכה וליווי, כמו כן מקבלת האמא הצעירה הדרכה ותרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן וכן מידע על תזונה מומלצת בתקופה זו.

נוסף לכך, מספקת מחלקת היולדות הדרכה צמודה לטיפול בתינוק - ההדרכה ניתנת לשני ההורים, ובין השאר מסבירים שם על לבוש התינוק, על סדרי האכלתו, חיסונים וטיפול בגדם הטבור. ברוב המחלקות יש הדרכה קבוצתית, או פרטנית, לטכניקת הנקה, טיפול בגודש ובפצעים ועוד.
סך הכול, מחלקת היולדות מעניקה להורים הטריים את זמן ההתאוששות, תוך ניסיון להעשיר ולהנעים את זמן השהייה ככל האפשר.

יש כאלו שממליצים להשתמש במשאבות הנקה במקום להניק, מסיבות שונות. במידה ואת מעוניינת להשתמש במשאבה, מומלץ להתייעץ עם מומחים בתחום, כמו למשל בייבי רותם.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / הריון ולידה / מחלקת יולדות - מנוחה והסתגלות נעימה. !