יום ראשון, 1 באוגוסט 2021

דיכאון שלאחר לידה - איך מתמודדים עם זה

מאת: מערכת מנטול
דיכאון שלאחר לידה הינה תופעה אשר המודעות אליה גברה מאוד בשנים האחרונות. הערכות גורסות כי התופעה עצמה פוגעת ב-15 אחוז מהנשים שילדו
אולם יש להדגיש כי דיכאון שלאחר לידה היא תופעה המאובחנת קלינית ומתבטאת במספר קריטריונים אבחוניים.
התופעה הנפוצה של תנודות קיצוניות ותכופות במצב הרוח מופיעה לרוב בדרגה הקלה שלה, ואילו רק דרגות חריפות וממושכות יותר מאובחנות קלינית כדיכאון לאחר לידה.

יש לזכור כי לאחר הלידה הגוף עדיין אינו מאוזן מבחינה הורמונאלית, וכל השינוי יכול לגרום לעיתים ללחץ ולעומס פיזי ורִגשי על היולדת הטריה. לכן, שינויים, גם אם תכופים, במצב הרוח יכולים להיות מובנים על רקע תקופה אינטנסיבית זו.
יחד עם זאת, חלק מהשינויים הללו, במידה והם מחריפים ומתמשכים, עשויים להתפתח לדיכאון קליני. קיימים מספר גורמים לדיכאון שלאחר לידה, חלקם גנטיים, חלקם כימיים, חלקם פסיכולוגיים וחלקם קשורים בלחצים פסיכולוגיים-חברתיים. השילוב של מספר גורמים יחד, בצורה מתמשכת, עלול לגרום להתפרצות של דיכאון.
דיכאון שלאחר לידה
אפשר לציין גורמים פיזיים רבים אשר עלולים להוביל לדיכאון שלאחר לידה, כגון הפרעות בתאבון ובאכילה (עלייה במשקל וירידה במשקל), כאבי ראש, כאבי בטן, הפרעות בקצב הלב ועוד.
אחת הסיבות העיקריות, מבחינה פיזית, הגורמת, בשילוב עם גורמים אחרים, להתפרצות דיכאון שלאחר לידה, היא עייפות, לרוב עייפות מצטברת, מערערת את המצב ההורמונאלי, שאינו מאוזן ממילא. חלק מהביטויים של אותה עייפות הם: מתח רב, תסכול, אי-שקט, חוסר ריכוז וקושי בביצוע מטלות יומיומיות. בנוסף, עייפות מצטברת נובעת מהלידה וכפועל יוצא מכך, מהשינוי הקיצוני באורח חיי האם. 

חלק נוסף מהתסמינים הרגשיים של דיכאון לאחר לידה כוללים ביטויי ייאוש, קושי בתפקוד יומיומי, תחושת כישלון, בטחון עצמי נמוך ועוד.
דיכאון שלאחר לידה מצריך טיפול פסיכולוגי כאשר התסמינים מחריפים ונמשכים. טיפול פסיכולוגי ממוקד, יעיל מאוד במקרה של דיכאון לאחר לידה, אך כאמור, רוב השינויים הקיצוניים במצב הרוח חולפים אחרי כמה שבועות, עם הסתגלות האם והתינוק לאורח החיים החדש.

טיפול פסיכולוגי מומלץ מאוד כאשר יש ביטוי מתמשך של כמה תסמינים (פסיכולוגיים-רגשיים ופיזיים) וכן, כאשר גובר הקושי בתפקוד היומיומי. טיפול פסיכולוגי מיועד להקל על תחושת העצב של האם, לחזק אותה וברוב המקרים ישנם אחוזי הצלחה גבוהים לטיפול זה.
יש לציין כי רוב הדיכאונות המאובחנים כדיכאונות לאחר לידה מטופלים היטב באמצעות טיפול פסיכולוגי בלבד, ולעיתים רחוקות בשילוב עם תרופות שונות. ערנות המשפחה הקרובה והמודעות הכללית לנושא יכולים להקל על זיהוי התופעה וכן על זירוז בקבלת עזרה מקצועית.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / סקסולוגיה / דיכאון שלאחר לידה - איך מתמודדים עם זה. !