יום רביעי, 28 ביולי 2021

ילד הבמבה שלי...

מאת: מערכת מנטול
תסביך מזון בילדים קטנים עלול להגרם מכמה גורמים ובראשם דווקא אנחנו ההורים. לחץ וכעסים בתוך המשפחה, אי שמירה על מסגרת ארוחות ואף דחיקת הילד לפינה
לפני מספר חודשים נחשפתי בעת צפייה בתוכנית טלוויזיה לתופעה חדשה וקצת מדאיגה בקרב ילדים קטנים בגילאים 3-5. למען האמת, זו לא בדיוק הייתה תופעה באותו הזמן אלא ילד אחד בלבד שפתח לי צוהר לעולם מטריד משהו בתחום הדק שבין הבריאות הפיזית לבריאות הנפשית בכל הקשור לתזונת ילדים.

בתוכנית טלוויזיה ראיינו אמא שטענה שהילד שלה מרזה באופן קיצוני מזה כשנה משום שהוא מסרב לאכול כל דבר פרט לבמבה. האימא שדאגותיה החלו (מן הסתם) גם כשהילד אכל באופן תקין (ככה אנחנו האמהות - תמיד דואגות) החלה לחפש פתרונות דווקא בנבכי הרפואה הפיזית. אך בבדיקות שנעשו לילד נמצא כי אין כל בעיה פיזית שעלולה הייתה לגרום לו להפסיק לאכול מזון מוצק או כל סוג מזון אחר.
תזונה נכונה לילדים
גם בבדיקות טפילים וכן בבדיקות כימיות לא נמצא שום סממן שיעיד על קושי בעיכול שעשוי לגרום לתופעה. בצר לה, התייעצה האם עם פסיכולוג שאבחן את הבעיה והחל לטפל בילד בצורת התערבות בחיי המשפחה. הפסיכולוג פשוט נכך בבית המשפחה כמעט בכל ארוחה במהלך החודש הראשון וע"י ביצוע שינוי תפיסתי והתנהגותי אצל הילד, הצליח להחזיר לו את הרעב למזון אמיתי. על פי דיווחי הפסיכולוג, סיכום המקרה ואבחנתו כי הילד סובל מתסביך מזון (גועל ממזון).

תסביך מזון בילדים קטנים עלול להגרם מכמה גורמים ובראשם דווקא אנחנו ההורים. לחץ וכעסים בתוך המשפחה, אי שמירה על מסגרת ארוחות ואף דחיקת הילד לפינה בכל הקשור למזון, הם הגורמים העיקריים בכך שהילד יפתח הפרעת מזון. בעבר, התופעה דווקא הייתה הפוכה (בעיקר במשפחות פולניות) והורים נהגו לדרבן את הילדים לאכול ע"י אמרות שפר כגון - "אם לא תאכל יבוא שוטר", "תגמור מהצלחת, אתה יודע כמה ילדים באפריקה יכלו לשבוע ממה שנשאר?". אמרות אלו לטוב או לרע, העידו על דבר אחד שהיה קיים אז והתמוסס קצת היום - הדאגה לתזונת הילד (למרות שאז הייתה קיצוניות הפוכה).
בישראל שנות ה2000 מסתבר כי ישנה קוטביות עמוקה בין תופעת עודף משקל לתופעת הרזון, הקניית הרגלי תזונה נכונים בגילאים צעירים היא ורק היא המפתח למשקל בריא אצל המבוגר העתידי. התערבותו של הפסיכולוג, יכול וסביר שהצילה את הילד מבעיות בטווח הנראה לעיין ובטח גם בטווח הרחוק. למרות ההתערבות המוצלחת, עדיין בישראל ישנו ההרגל לחפש דווקא את הבעיה הקלינית ולא הנפשית. בטח ובטח כאשר מדובר בילדים קטנים שכל צורכיהם מסתכמים בארוחות מוסדרות עם כל המשפחה, בלי לחץ ובלי איומים...
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / תזונה ודיאטה / ילד הבמבה שלי.... !